Top

Uszkodzona bariera hydrolipidowa.
Regeneracja skóry krok po kroku!

Uszkodzona bariera hydrolipidowa. Regeneracja skóry krok po kroku!

Twoja cera często ulega podrażnieniom, jest nieprzyjemnie sucha, zaczerwieniona i napięta? Tak właśnie objawia się uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry! Czym właściwie ona jest, co powoduje jej naruszenie i jak prostymi sposobami ją odbudować? Czytaj dalej, a wszystko wytłumaczymy Ci krok po kroku!

Co to jest bariera hydrolipidowa? 

Nasza skóra składa się z wielu warstw, każda o innej strukturze i odmiennej funkcji. Jedną z nich, niezmiernie ważną, stanowi naskórek, który jest powłoką chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, a na nim właśnie znajduje się bohater dzisiejszego artykułu – bariera hydrolipidowa. Bariera hydrolipidowa odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszej cery. Jest zbudowana z wody oraz lipidów, a do jej najważniejszych zadań należy ochrona przed przeznaskórkową utratą wody, a także zapobieganie negatywnym wpływom środowiska zewnętrznego i niekorzystnych mikroorganizmów. Prawidłowo funkcjonujący płaszcz lipidowy to najlepsze zabezpieczenie przed utratą wewnętrznego nawilżenia i odparowywaniem wody, a jego zaburzenie może wywoływać wiele negatywnych skutków dla naszej cery. Co może powodować naruszenie tej delikatnej struktury?

Co powoduje uszkodzenie bariery hydrolipidowej i jakie są tego objawy?

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować podrażnienie, a w rezultacie uszkodzenie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Najczęściej jednak jej osłabienie jest spowodowane działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych a przede wszystkim – nieodpowiednią pielęgnacją. 

 

Do innych przyczyn możemy zaliczyć m.in.:

  • Stosowanie zbyt wielu kosmetyków, które zawierają mocne składniki aktywne. 
  • Leczenie dermatologiczne.
  • Pocieranie twarzy szorstkim ręcznikiem.
  • Mycie twarzy produktami o nieodpowiednim pH.
  • Nadmierna ekspozycja na słońce.
  • Stosowanie mocnych peelingów mechanicznych.

 

Uszkodzoną barierę hydrolipidową nie sposób zignorować, bo widoczna jest gołym okiem i towarzyszą jej nieprzyjemne objawy, m.in.:

  • Suchość i szorstkość skóry.
  • Nadprodukcja sebum.
  • Łuszczenie się naskórka.
  • Utrata zdrowego kolorytu.
  • Odczuwalny dyskomfort i większa nadreaktywność skóry.
  • Nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, zwłaszcza po oczyszczeniu skóry.
  • Zwiększona skłonność do podrażnień i alergii.

 

Odbudowa bariery hydrolipidowej to długotrwały i żmudny proces, ale niezwykle ważny w kontekście prawidłowego funkcjonowania naszej cery. Jak pomóc skórze w jej odbudowie?

 

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

W odbudowaniu zaburzonej bariery hydrolipidowej pomoże Ci świadoma pielęgnacja, dzięki której sprawisz, że skóra znów będzie funkcjonowała prawidłowo. Zacznijmy od początku:

  1. Zrezygnuj ze wszystkich kosmetyków, które mogą potencjalnie podrażniać Twoją skórę, w tym z kwasów i peelingów mechanicznych z drobinkami. Pożegnaj się też z szorstkimi ręcznikami! W tym przypadku mniej znaczy lepiej.
  2. Do oczyszczania i demakijażu wybieraj łagodne kosmetyki myjące, np. naszą kultową Aktywną Piankę do mycia twarzy i oczu, która nie narusza bariery ochronnej skóry. Raz w tygodniu możesz dodatkowo sięgnąć po nasz delikatny Żel peelingujący z witaminą C!
  3. Stawiaj na minimalizm i wybieraj tylko sprawdzone kremy do twarzy o okluzyjnych właściwościach. Z całego serca polecamy Ci wypróbować Lekki krem na dzień i na noc Sunewmed+, który zawiera nawilżające oleje: makadamia, jojoba, awokado oraz wiele innych drogocennych wyciągów i składników.
  4. Chroń swoją skórę przed promieniowaniem słonecznym przez cały rok! Krem z filtrem to Twój must have. Miej go zawsze przy sobie!
  5. Stosuj nawilżające maski w płachcie jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Do tego zadania sprawdzą się Maski Essence+ ze śluzem ślimaka i peptydami, które aktywują komórki skóry do odnowy i intensywnie regenerują.

 

Kluczem przy odbudowie bariery są nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale także cierpliwość i regularność. To dwie kluczowe kwestie! Podczas całego procesu koniecznie przypatrz się również swojej diecie. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, a do jadłospisu włącz produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3-6-9.

Masz ochotę na więcej?

Wiesz już, jak ważną rolę pełni płaszcz hydrolipidowy i jak istotne jest zachowanie go w dobrym stanie. Teraz czas na to, by podjąć odpowiednie działania! By Ci to ułatwić, poprosiliśmy znaną kosmetolożkę i influencerkę – Angelikę Grabowską, o ekspercki komentarz i naukowe wyjaśnienie podczas live’a na naszym Instagramie. Koniecznie posłuchajcie!

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.

Reset Password