Top

Co na atopowe zapalenie skóry?

Co na atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, dotykającą 2,4% populacji na całym świecie. W krajach wysokorozwiniętych odsetek chorych jest znacznie większy. W Polsce atopowe zapalenie skóry diagnozuje się u co piątego dziecka w wieku niemowlęcym. Choroba ma podłoże genetyczne, ale jej rozwojowi sprzyjają również czynniki środowiskowe i styl życia.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna związana z czynnikami genetycznymi. Objawy najczęściej pojawiają się w wyniku kontaktu skóry z alergenami. AZS jest również znane jako egzema atopowa lub wyprysk atopowy. Dawniej określano je jako alergiczne zapalenie skóry, wyprysk alergiczny i świerzbiączka.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry są złożone i wieloczynnikowe, a znaczącą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Są one związane z niedoborem genów kodujących białka strukturalne warstwy rogowej naskórka, takie jak filagryna. U osób z AZS mogą być również zmienione geny kodujące receptory komórkowe, łańcuchy immunologiczne, cytokiny i czynniki transkrypcyjne, co wpływa na jakość i nasilenie odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Osoby z AZS mają predyspozycję do wytwarzania nadmiernej reakcji IgE-zależnej na alergeny, co prowadzi do upośledzenia przemiany limfocytów CD4 do linii Th1. To zachwianie powoduje osłabienie odporności na infekcje bakteryjne i wirusowe oraz skłonność do namnażania patogenów na skórze. U części pacjentów z AZS obecne są przeciwciała IgE skierowane przeciwko własnym białkom, co może być związane z przewlekłym i nawrotowym charakterem choroby.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Dolegliwości występujące w przebiegu atopowego zapalenia skóry wynikają z procesu zapalnego toczącego się w tkankach skórnych. Choroba przebiega okresowo, co oznacza, że przez długi czas pacjent może nie doświadczać żadnych objawów. W przypadku aktywnej postaci AZS najczęściej pojawiają się wyprysk atopowy, zaczerwienienie chorobowo zmienionej skóry, intensywne uczucie świądu, wysuszenie skóry oraz pękanie naskórka, a także zlokalizowany obrzęk.

Zaburzone funkcjonowanie bariery naskórkowej, przesuszenie skóry i świąd prowadzący do drapania często powodują powstawanie niewielkich ran, które mogą prowadzić do ograniczonych krwawień i zwiększać ryzyko nadkażeń bakteryjnych oraz innych infekcji skórnych. Z czasem nasilony stan zapalny prowadzi do lichenizacji skóry, czyli zliszajowacenia, polegającego na zwiększeniu grubości warstwy naskórkowej. Charakterystyczne dla niektórych pacjentów z AZS jest występowanie tzw. fałdu Dennie-Morgana, niewielkiego fałdu skórnego widocznego w okolicy dolnej powieki.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

Obecnie nie istnieje leczenie, które skutecznie eliminowałoby przyczyny atopowego zapalenia skóry. Istnieją jednak liczne możliwości zmniejszenia objawów chorobowych i ograniczenia częstotliwości ich występowania.

Podstawowym sposobem zapobiegania rozwojowi symptomów AZS jest właściwa pielęgnacja skóry, która obejmuje częste nawilżanie (około 4 do 6 razy dziennie). Do tego celu zaleca się używanie specjalistycznych produktów dermatologicznych, pozbawionych substancji potencjalnie drażniących i uczulających. Pacjentom z tendencją do atopii zalecane jest także unikanie długich, gorących kąpieli oraz używanie ręczników i ubrań z miękkich materiałów, które zmniejszają ryzyko podrażnień i otarć skóry. Ważne jest również stosowanie chemii domowej pozbawionej czynników uczulających, zwłaszcza proszków do prania i płynów do płukania tkanin.

W przypadku znacznego nasilenia zmian chorobowych lub występowania dodatkowych nadkażeń skóry, dermatolog może przepisać specjalistyczne maści lub kremy zawierające glikokortykosteroidy, antybiotyki lub substancje działające przeciwgrzybiczo. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących czasu stosowania i dawkowania tych leków, ze względu na wysokie ryzyko rozwoju objawów niepożądanych.

Przeczytaj także:

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.

Reset Password